Kinga (Kunegunda) urodziła się w 1234 r. jako trzecia z kolei córka Beli IV, króla węgierskiego z dynastii Arpadów i jego żony Marii, córki Cesarza bizantyjskiego Teodora I Laskarisa. Miała dwóch braci i pięć sióstr. Wśród nich były św. Małgorzata Węgierska oraz bł. Jolenta. Św. Elżbieta z Turyngii była jej ciotką.
O latach młodości Kingi nie wiemy nic poza tym, że do piątego roku życia przebywała na dworze królewskim prawdopodobnie w Ostrzychomiu. Możemy przypuszczać, że otrzymała głębokie wychowanie religijne i pełne - jak na owe czasy - wykształcenie.
W Wojniczu małoletnia jeszcze Kinga spotkała się z Bolesławem Wstydliwym. Tam też doszło do zawarcia umowy małżeńskiej. Ze względu na małoletność obydwojga były to zrękowiny, po których - w kilka lat później - miał nastąpić akt właściwych zaślubin.
Zaślubiny odbyły się na zamku krakowskim około roku 1247, bowiem wtedy Bolesław był władcą księstwa krakowsko-sandomierskiego. W posagu od ojca Kinga otrzymała ogromną ilość srebra, co pozwoliło jej na aktywną późniejszą działalność fundacyjną.
7 grudnia 1279 r. umarł w Krakowie książę Bolesław Wstydliwy. Kinga postanowiła zrezygnować z władzy i oddać się wyłącznie sprawie zbawienia własnej duszy. Upatrzyła sobie Klaryski jako zakon dla siebie najodpowiedniejszy. Wstąpiła do niego zaraz po śmierci męża. Prawdopodobnie nie zajmowała w klasztorze żadnych urzędów. Jej staraniem była budowa i troska o jego byt materialny.
Kinga zmarła 24 lipca 1292 r. w Starym Sączu. Jej beatyfikacja nastąpiła dopiero 10 czerwca 1690 r., a kanonizacji dokonał św. Jan Paweł II w Starym Sączu dnia 16 czerwca 1999 r.
Benedykt XIII przyznał jej tytuł patronki Polski i Litwy (31 sierpnia 1715 r.). Jest także patronką diecezji tarnowskiej.
W ikonografii przedstawiana jest w stroju klaryski lub księżnej, w ręku trzyma makietę klasztoru ze Starego Sącza, czasami bryłę soli, bywa w niej pierścień.
Młodość
Pierwsze lata Kinga spędziła w Sandomierzu pod opieką Grzymisławy i pedagoga Mikuły wraz ze swoim przyszłym mężem Bolesławem. Były to czasy najazdów Tatarów. Wieści o ich barbarzyńskich mordach dochodziły do Polski coraz bliżej. Na wiadomość o zdobyciu Lublina i Zawichostu Bolesław z Kingą i Grzymisławą opuścili Sandomierz i udali się do Krakowa. Po klęsce wojsk polskich pod Chmielnikiem koło Szydłowa (18 marca 1241 r.) uciekli na Węgry w nadziei, że tam będzie bezpieczniej. Jednak i tam nie znaleźli spokoju. Wojska węgierskie poniosły klęskę nad rzeką Sajo (11 kwietnia 1241 r.). Dlatego Kinga uciekła z Bolesławem na Morawy, gdzie zapewne zatrzymali się w Welehradzie w tamtejszym konwencie cystersów. Wódz tatarski Batu-chan stanął w Krakowie w Niedzielę Palmową 24 marca; stąd Tatarzy ruszyli na Śląsk.
Po bitwie pod Legnicą w 1241 r. Tatarzy wycofali się z Polski. Po bohaterskiej śmierci Henryka Pobożnego w bitwie z Tatarami rozgorzała walka o jego dziedzictwo śląskie i krakowskie. Dopiero po pokonaniu Konrada Mazowieckiego młodzi książęta mogli wrócić do Krakowa (1243). Ponieważ zamek w Krakowie, jak też w Sandomierzu, Tatarzy zupełnie zniszczyli, tak że się nie nadawał do zamieszkania, Bolesław i Kinga pozostali w Nowym Korczynie. Tu właśnie Kinga nakłoniła swego przyszłego męża do zachowania dozgonnej czystości, którą ślubowali oboje na ręce biskupa krakowskiego Prandoty. Dlatego historia nadała Bolesławowi przydomek „Wstydliwy”. W tej formie czystości małżeńskiej Kinga spędziła z Bolesławem 40 lat. Zaślubiny odbyły się na zamku krakowskim około roku 1247, bowiem wtedy Bolesław był władcą księstwa krakowsko-sandomierskiego. W posagu od ojca Kinga otrzymała 40000 grzywien srebra, co Szajnocha przeliczył na około 3,5 miliona złotych. Była to ogromna suma.
Działalność fundacyjna Kingi
Kinga w tym czasie zapewne kilka razy odwiedzała rodzinne Węgry. Sprowadziła stamtąd do Polski górników, którzy dokonali pierwszego odkrycia złoży soli w Bochni (1251). Stąd powstała piękna legenda o cudownym odkryciu soli. Aby dopomóc w odbudowaniu zniszczonego przez Tatarów kraju Kinga ofiarowała Bolesławowi część swojego posagu. Bolesław za to przywilejem z 2 marca 1252 r. oddał jej w wieczyste posiadanie ziemię sądecką. Kinga pomagała Bolesławowi w rządach nad obu księstwami (krakowskim i sandomierskim). Wskazuje na to spora liczba wystawionych przez obu małżonków dokumentów. Hojnie wspierała katedrę krakowską, klasztory benedyktyńskie, cysterskie i franciszkańskie. Ufundowała kościoły w Nowym Korczynie i w Bochni, a zapewne również w Jazowsku i w Łącku. Do Krakowa sprowadziła z Pragi Kanoników Regularnych od Pokuty i wystawiła im kościół św. Marka. Do Krzyżanowic nad Nidą sprowadzono norbertanki, gdzie im wystawiono kościół i klasztor. W Łukowie książę Bolesław osadził Templariuszy. Swojej siostrze, bł. Salomei, Bolesław pozwolił i dopomógł wznieść w Zawichoście kościół, klasztor i szpital. Kinga w sposób istotny przyczyniła się do przeprowadzenia kanonizacji św. Stanisława ze Szczepanowa (1253). To ona miała wysłać do Rzymu poselstwo w tej sprawie i pokryć koszty związane z tą misją.
Wstąpienie do Klasztoru
7 grudnia 1279 r. umarł w Krakowie książę Bolesław Wstydliwy. Długosz wspomina, że biskup krakowski Paweł i niektórzy z panów zaofiarowali Kindze rządy. Kiedy Kinga poczuła się wolna, postanowiła zrezygnować z władzy i oddać się wyłącznie sprawie zbawienia własnej duszy. Upatrzyła sobie Klaryski jako zakon dla siebie najodpowiedniejszy. Znała go dobrze, bo już w roku 1245 przyjęła welon i habit klaryski jej ciotka, bł. Salomea, która w tym czasie założyła w Zawichoście pierwszy ich klasztor, w roku 1259 przeniesiony do Skały. Sprawa założenia przez Kingę klasztoru klarysek w Starym Sączu komplikowała się, bo nowy władca Krakowa, Leszek Czarny, nie chciał zgodzić się na tę fundację i odkładał decyzję w obawie, aby nie utracić ziemi sądeckiej, którą Kinga chciała ofiarować klasztorowi na jego utrzymanie. Po czterech latach, w 1284 r., ostatecznie doszło do zgody. Kinga wstąpiła do tego klasztoru już wcześniej (1279), zaraz po śmierci męża. Prawdopodobnie nie zajmowała w klasztorze żadnych urzędów. Jej staraniem była budowa i troska o jego byt materialny. Welon zakonny otrzymała z rąk biskupa Pawła. Jednak śluby zakonne złożyła dopiero - jak to wynika ze szczęśliwie zachowanego dokumentu - 24 kwietnia 1289 roku. Spędziła w Starym Sączu 12 lat, poddając się we wszystkim surowej regule, zatwierdzonej przez Urbana IV w roku 1263.
Beatyfikacja
Kinga zmarła 24 lipca 1292 r. w Starym Sączu. Beatyfikacja Kingi nastąpiła dopiero za pontyfikatu papieża Aleksandra VIII. Dokonano jej po długim procesie kanonicznym dnia 10 czerwca 1690 r. Dekrety, wydane przez papieża Urbana VIII (1623-1644), zalecały w sprawach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych jak najdalej posuniętą ostrożność i surowość. Kult świątobliwej księżnej trwał jednak od wieków. Sam fakt porzucenia świata i jej wstąpienia do najsurowszego zakonu żeńskiego był dowodem heroicznej świętości Kingi. Pamięć dzieł miłosierdzia chrześcijańskiego, jak również instytucji pobożnych, których była fundatorką, były bodźcem do oddawania jej kultu. Była powszechnie czczona przez okoliczny lud jako jego szczególna patronka. Do jej grobu napływali nieustannie pielgrzymi. Liczne łaski, otrzymane za jej wstawiennictwem, rozsławiały jej imię. Kult bł. Kingi znacznie wzrósł po jej beatyfikacji.
Kanonizacja
Kanonizacji Kingi dokonał św. Jan Paweł II w Starym Sączu dnia 16 czerwca 1999 r., podczas swojej przedostatniej pielgrzymki do Polski. Mówił wtedy między innymi: „Mury starosądeckiego klasztoru, któremu początek dała św. Kinga i w którym dokonała swego życia, zdają się dziś dawać świadectwo o tym, jak bardzo ceniła czystość i dziewictwo, słusznie upatrując w tym stanie niezwykły dar, dzięki któremu człowiek w sposób szczególny doświadcza własnej wolności. Tę zaś wewnętrzną wolność może uczynić miejscem spotkania z Chrystusem i z człowiekiem na drogach świętości. U stóp tego klasztoru, wraz ze św. Kingą proszę szczególnie was, ludzie młodzi: brońcie tej swojej wewnętrznej wolności! Niech fałszywy wstyd nie odwodzi was od pielęgnowania czystości! A młodzieńcy i dziewczęta, których Chrystus wzywa do zachowania dziewictwa na całe życie, niech wiedzą, że jest to uprzywilejowany stan, przez który najwyraźniej przejawia się działanie mocy Ducha Świętego”.
Modlitwy
Najdroższa Patronko nasza! Kingo święta! Tyś od zarania życia pałała gorącą miłością ku Bogu, ratowałaś Ojczyznę naszą w potrzebie i poddanych swoich wspierałaś hojnie w ubóstwie i cierpieniu, a z tronu niebieskiej chwały poprzez stulecia wypraszałaś i teraz wypraszasz u Boga swoim czcicielom niezliczone łaski i cuda. Wyjednaj nam, prosimy cię, u Boga łaskę, której tak gorąco pragniemy, a przede wszystkim odpuszczenie win, wytrwanie w dobrym, żywot cnotliwy i śmierć szczęśliwą.
Boże, który świętą Kingę obdarzyłeś hojnym błogosławieństwem i zachowałeś dziewicą nawet w małżeństwie, prosimy Cię, spraw za jej wstawiennictwem, abyśmy dzięki czystości życia zawsze trwali przy Tobie i wstępując w jej ślady, mogli szczęśliwie dojść do Ciebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Boże, Dobro najwyższe i pełnio Miłości, udziel nam łaski, byśmy rozważając życie i posłannictwo świętej Kingi, zrozumieli, że tylko miłość jest wartością twórczą i przemieniającą, a ten, kto kocha Boga, a dla Boga każdego człowieka, wypełnia wszystkie przykazania. Przez Chrystusa, pana naszego. Amen.
Boże, ty powołałeś w Kościele świętą Kingę, a ona wytrwale naśladowała Chrystusa ubogiego i pokornego. Za jej wstawiennictwem, prosimy abyśmy przez dobre czyny naszego życia, zasłużyli sobie na pełne uczestnictwo w chwale zbawionych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Boże, Ojcze sprawiedliwy i miłosierny, który okazałeś swą łaskę grzesznej ludzkości, zsyłając na ziemię swego Syna jako Zbawiciela świata, zmiłuj się nad nami. Przez orędownictwo Maryi, przeczystej Matki Jezusa, przez wstawiennictwo świętej Kingi, dziewiczej małżonki, odpuść wszystkie nasze grzechy osobiste, przebacz winy małżonków i rodziców, racz zmazać grzechy społeczne. Wyzwól nas ludzi XX wieku, którzy zatracili poczucie grzechu, od zgubnych wad i nałogów: ateizmu i nieczystości, brutalności i nienawiści, pijaństwa i nieuczciwości. Przenajświętszą Krwią Twego Boskiego Syna racz obmyć świat cały z nieprawości i grzechu. Naucz nas Twojej miłości, aby cała ziemia stała się Twoim Królestwem przez wewnętrzną odnowę każdego z nas. Amen.
Litania
Kyrie, elejson; Chryste, elejson; Kyrie, elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święta Kingo, niepodzielnie oddana Bogu, módl się za nami.
Święta Kingo, oblubienico Chrystusa, módl się za nami.
Święta Kingo, posłuszna natchnieniom Ducha Świętego, módl się za nami.
Święta Kingo, wierna czcicielko Trójcy Przenajświętszej, módl się za nami.
Święta Kingo, pełna ufności w Bożą Opatrzność, módl się za nami.
Święta Kingo, zjednoczona z Bogiem i służąca ludziom, módl się za nami.
Święta Kingo, wiernie idąca śladami Bogarodzicy, módl się za nami.
Święta Kingo, wzorowa uczennico św. Franciszka, módl się za nami.
Święta Kingo, duchowa córko św. Klary, módl się za nami.
Święta Kingo, dziewico wielkiej pobożności, módl się za nami.
Święta Kingo, dziewico anielskiej czystości, módl się za nami.
Święta Kingo, księżno ewangelicznie uboga, módl się za nami.
Święta Kingo, troskliwa Matko powierzonego ci ludu, módl się za nami.
Święta Kingo, zatroskana o zbawienie każdego człowieka, módl się za nami.
Święta Kingo, opiekunko kapłanów, módl się za nami.
Święta Kingo, pełna szacunku dla sług, Kościoła, módl się za nami.
Święta Kingo, roztropna przewodniczko do nieba, módl się za nami.
Święta Kingo, hojna fundatorko kościołów i klasztorów, módl się za nami.
Święta Kingo, Pani, której nieobca była nędza, módl się za nami.
Święta Kingo, wspomagająca nas w trudzie nowej ewangelizacji, módl się za nami.
Święta Kingo, chlubo narodu węgierskiego, módl się za nami.
Święta Kingo, mądra Matko naszej Ojczyzny, módl się za nami.
Święta Kingo, strażniczko dobra narodu, módl się za nami.
Święta Kingo, piastunko polskiej mowy, módl się za nami.
Święta Kingo, zasłużona dla polskiej kultury, módl się za nami.
Święta Kingo, patronko kopalni soli, módl się za nami.
Święta Kingo, przemożna patronko nasza. módl się za nami.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Kyrie, elejson, Chryste, elejson, Kyrie, elejson.
Kyrie, elejson, Chryste, elejson, Kyrie, elejson.
Abyśmy prawdziwie chrześcijańskim życiem nieustannie uwielbiali dobroć miłosiernego Boga, uproś nam święta Kingo.
Abyśmy w codziennych doświadczeniach zaufali Bożej Opatrzności, uproś nam święta Kingo.
Abyśmy naszą modlitwą i troską otaczali zawsze sprawy Kościoła, Ojczyzny i Narodu, uproś nam święta Kingo.
Abyśmy umieli otwierać nasze serca na potrzeby bliźnich, uproś nam święta Kingo.
Abyśmy żyjąc w prawdziwej jedności i pokoju wzajemnie sobie przebaczali, uproś nam święta Kingo.
Aby wszyscy Polacy dbali szczerze o potrzeby bliźnich, o pomyślność i rozwój Ojczyzny, uproś nam święta Kingo.
Abyśmy pełni wiary w Miłosierdzie Boże z radością oczekiwali na wezwanie Pana, uproś nam święta Kingo.
Abyśmy w codziennych doświadczeniach zaufali Bożej Opatrzności, uproś nam święta Kingo.
Abyśmy naszą modlitwą i troską otaczali zawsze sprawy Kościoła, Ojczyzny i Narodu, uproś nam święta Kingo.
Abyśmy umieli otwierać nasze serca na potrzeby bliźnich, uproś nam święta Kingo.
Abyśmy żyjąc w prawdziwej jedności i pokoju wzajemnie sobie przebaczali, uproś nam święta Kingo.
Aby wszyscy Polacy dbali szczerze o potrzeby bliźnich, o pomyślność i rozwój Ojczyzny, uproś nam święta Kingo.
Abyśmy pełni wiary w Miłosierdzie Boże z radością oczekiwali na wezwanie Pana, uproś nam święta Kingo.
K.: Oto Oblubieniec nadchodzi,
W.: Wyjdźcie na spotkanie Chrystusa.
W.: Wyjdźcie na spotkanie Chrystusa.
Módlmy się: Boże, Ty obdarzyłeś świętą Kingę hojnym błogosławieństwem i zachowałeś dziewicą nawet w małżeństwie, spraw za jej wstawiennictwem, abyśmy dzięki czystości życia trwali przy Tobie i wstępując w jej ślady mogli dojść do Ciebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Liturgia Godzin
Wspomnienie obowiązkowe św. Kingi, dziewicy, 24 lipca
II Czytanie z Godziny Czytań
Dokument fundacyjny klasztoru klarysek w Starym Sączu (Jan Długosz, Liber Beneficiorum III)
Nieznająca granic ludzka przewrotność często obala to, co uczyniono dla dobra śmiertelnych, a nawet i dzieła powstałe dla chwały i czci wiekuistego i żywego Boga. Aby zapobiec tak niecnemu postępowaniu, stwierdzamy na piśmie i wobec świadków, ku wiecznej pamiątce tak współczesnych, jak i potomnych: My, Kunegunda, pani i właścicielka Sącza, wdowa po świętej pamięci Bolesławie, księciu Krakowa i Sandomierza, pobożnie i dogłębnie rozważywszy, że w dniu zdania ostatecznego i szczegółowego rachunku tylko czyny miłosierdzia będą mogły przebłagać i zjednać surowego Sędziego, Tego, który daje życie sprawiedliwym, a na śmierć wieczną wydaje bezbożnych i że tylko miłosiernym zostaną otwarte wrota wiekuistej szczęśliwości, postanawiamy: we wspomnianej wyżej miejscowości Sącz ma być założony i wzniesiony klasztor Panien zakonu świętej Klary, ku chwale Boga i świętej Bogarodzicy Maryi oraz ku czci chwalebnego wyznawcy, błogosławionego Franciszka, dla wzmocnienia naszej świętej wiary i dla zbawienia duszy naszego małżonka i naszej własnej. W tym domu mają zamieszkać ksieni i wspólnota sióstr tego zakonu i służyć Panu w bojaźni dniem i nocą, a wyzbywszy się woli własnej niech wyrzekną się siebie i swego mienia i kroczą przed Bogiem w świętości i sprawiedliwości postanowiwszy wejść do życia idąc ciasną drogą i wąskim przejściem, i słusznie trzeba je wesprzeć w ich doczesnych potrzebach, bo w ten sposób w pokoju i z oddaniem będą służyły Panu, otrzymają nagrodę pobożnego życia, a bliźnim przyniosą owoce modlitw i dobry przykład. Chcemy zatem, by nie cierpiały niedostatku, a natomiast postępowały w życiu duchowym. Dlatego zapisujemy im i przekazujemy na własność i na zawsze wyżej wymienioną miejscowość Sącz wraz ze wszystkimi dochodami, oddając je w ręce czcigodnego nam ojca w Chrystusie, brata Mikołaja, prowincjała, który je przyjmuje w imieniu konwentu tychże Panien zakonu świętej Klary powagą wielebnego Macieja, kardynała diakona św. Maryi, protektora wyżej wymienionego zakonu św. Franciszka. W dowód czego poleciliśmy spisać niniejszy akt i opatrzyć go naszą pieczęcią roku Pańskiego 1280, w oktawie świętych Apostołów, w obecności księcia Leszka, władcy Krakowa, Sandomierza i Sieradza, który publicznie potwierdził niniejszą darowiznę i przyłożył na niej swą pieczęć.
Responsorium
W: Jesteście światłością w Panu: postępujcie jak dzieci światłości. Owocem światłości jest wszelka prawość i sprawiedliwość, i prawda.
K: Wy jesteście światłem świata. Niech świeci wasze światło przed ludźmi. W. Owocem.
W: Jesteście światłością w Panu: postępujcie jak dzieci światłości. Owocem światłości jest wszelka prawość i sprawiedliwość, i prawda.
K: Wy jesteście światłem świata. Niech świeci wasze światło przed ludźmi. W. Owocem.
Modlitwa
Boże, Ty obdarzyłeś świętą Kingę hojnym błogosławieństwem i zachowałeś dziewicą nawet w małżeństwie, spraw za jej wstawiennictwem, abyśmy dzięki czystości życia zawsze trwali przy Tobie i wstępując w jej ślady, mogli dojść do Ciebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Liturgia Godzin, III okres zwykły tygodnie I-XVII, Pallottinum 1987, str. 1343-1344
Pieśni
Jaka piękna jesteś, Kingo
1. Jaka piękna jesteś, Kingo
w miłosierdzia swego zorzy,
bo na wzór własnego serca
twoje serce Pan Bóg stworzył.
Refren: Dziś składamy w twoje ręce,
sławna córko świętej Klary,
życie ludzi, co w udręce
mogą stracić skarb swej wiary.
2. Pan Bóg skrawek swej dziedziny
polskiej ziemi jej wydzielił:
góry śliczne i doliny
śpiewem ptaków rozweselił. Ref.
3. I Pieniny Stwórca przeciął
ostrzem dunajcowej klingi,
Tatr koroną opromienił
piękną ziemię świętej Kingi. Ref.
Ziem sądeckich sławna pani
1. Ziem sądeckich sławna pani,
Kingo, perło Klary cór,
tobie pieśń niesiemy w dani,
boś ty dla nas cnoty wzór.
Ty z niebieskiej patrzysz chwały
na nasz twardy ziemski bój,
jak nam oczy łzą wezbrały,
jak dziś biedny naród twój.
w miłosierdzia swego zorzy,
bo na wzór własnego serca
twoje serce Pan Bóg stworzył.
Refren: Dziś składamy w twoje ręce,
sławna córko świętej Klary,
życie ludzi, co w udręce
mogą stracić skarb swej wiary.
2. Pan Bóg skrawek swej dziedziny
polskiej ziemi jej wydzielił:
góry śliczne i doliny
śpiewem ptaków rozweselił. Ref.
3. I Pieniny Stwórca przeciął
ostrzem dunajcowej klingi,
Tatr koroną opromienił
piękną ziemię świętej Kingi. Ref.
Ziem sądeckich sławna pani
1. Ziem sądeckich sławna pani,
Kingo, perło Klary cór,
tobie pieśń niesiemy w dani,
boś ty dla nas cnoty wzór.
Ty z niebieskiej patrzysz chwały
na nasz twardy ziemski bój,
jak nam oczy łzą wezbrały,
jak dziś biedny naród twój.
2. Wszakże nam królową byłaś,
więc niedolę naszą znasz,
zawsze o lud się troszczyłaś,
to i dla nas serce masz.
Dziś wypraszaj łaski z nieba,
by w świętości wytrwał lud,
i ziemskiego uproś chleba,
aby nas nie nękał głód.
3. Tyś się Bogu poświęciła
strojąc duszę w kwiatu wian,
przez twe dłonie, matko miła,
cud niejeden zdziałał Pan.
Chroń swój klasztor Kingo droga,
naród polski broń i strzeż,
wszystkich prowadź przed tron Boga,
w szczęśliwości wiecznej zbierz.
więc niedolę naszą znasz,
zawsze o lud się troszczyłaś,
to i dla nas serce masz.
Dziś wypraszaj łaski z nieba,
by w świętości wytrwał lud,
i ziemskiego uproś chleba,
aby nas nie nękał głód.
3. Tyś się Bogu poświęciła
strojąc duszę w kwiatu wian,
przez twe dłonie, matko miła,
cud niejeden zdziałał Pan.
Chroń swój klasztor Kingo droga,
naród polski broń i strzeż,
wszystkich prowadź przed tron Boga,
w szczęśliwości wiecznej zbierz.
Jaka piękna jesteś, Kingo
1. Jaka piękna jesteś, Kingo
w miłosierdzia swego zorzy,
bo na wzór własnego serca
twoje serce Pan Bóg stworzył.
Ref. Dziś składamy w twoje ręce,
sławna córko świętej Klary,
życie ludzi, co w udręce
mogą stracić skarb swej wiary.
2. Pan Bóg skrawek swej dziedziny
polskiej ziemi jej wydzielił:
góry śliczne i doliny
śpiewem ptaków rozweselił. Ref.
3. I Pieniny Stwórca przeciął
ostrzem dunajcowej klingi,
Tatr koroną opromienił
piękną ziemię świętej Kingi. Ref.
1. Jaka piękna jesteś, Kingo
w miłosierdzia swego zorzy,
bo na wzór własnego serca
twoje serce Pan Bóg stworzył.
Ref. Dziś składamy w twoje ręce,
sławna córko świętej Klary,
życie ludzi, co w udręce
mogą stracić skarb swej wiary.
2. Pan Bóg skrawek swej dziedziny
polskiej ziemi jej wydzielił:
góry śliczne i doliny
śpiewem ptaków rozweselił. Ref.
3. I Pieniny Stwórca przeciął
ostrzem dunajcowej klingi,
Tatr koroną opromienił
piękną ziemię świętej Kingi. Ref.
Nowenna
Modlitwa wstępna
Boże, ty jesteś źródłem dobra, łaski i błogosławieństwa, prosimy cię, abyś łaskawie spojrzał na twój lud, zgromadzony w tym miejscu przez Ducha Świętego. Ciebie, Ojcze, wysławiamy, Tobie wyrażamy dziękczynienie za dar Twej dobroci, który dałeś Kościołowi i narodowi w osobie świętej Kingi. Ona przez swoje ewangeliczne życie i ofiarną służbę ludziom, stała się jasnym znakiem Jezusa Chrystusa, twego Syna. Za jej wstawiennictwem udziel nam darów, o które cię pokornie prosimy, a przede wszystkim łaski miłosierdzia, które dopełni dzieła naszego uświęcenia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dzień pierwszy
Potrzeba nam osobowych wzorów. Dlatego prosimy o pomoc Twoją Służebnicę, świętą Kingę. Miłość Twoja, święta Kingo, była darem serca, ubogacona wysiłkiem czynienia tego, co najlepsze. Hojnie rozdawałaś bliźnim dary swego serca: życzliwość, dobre słowo, napomnienie, materialną pomoc. Otwierając dłoń dla ubogich, chorych, potrzebujących, napominając grzesznych - kontemplować Boga i naśladowałaś jego bezinteresowną miłość. Starał się to wyrazić twój pierwszy biograf pisząc: „Co zaś najbardziej godne uwagi, to że wszystkie swe siostry przewyższała we wszelkich pobożnych uczynkach: w pokorze, czci, współczuciu, i we wszelkiej szczerej miłości”. Prosimy cię ucz nas to znaczy mieć ducha Chrystusowej miłości.
Ojcze Nasz…
Módlmy się: Panie Jezu, prosimy cię, abyś nas związał więzami miłości, byśmy nie oderwali się od Twojej miłości, lecz kochali ciebie z całego serca; to jest mocno, byśmy nie zostali oszukani, lecz miłowali ciebie z całej duszy, to jest mądrze; byśmy nie dali się zwieść, lecz kochali Ciebie ze wszystkich sił, to jest w pełni słodyczy; a bliźniego byśmy mogli kochać jak siebie samych. Spraw to ty, który jesteś błogosławiony na wieki wieków. Amen.
Dzień drugi
Patronko nasza, uproś nam dar mądrego przeżywania życia. Bóg w twej osobie dał nam wzór, jak należy wykorzystać dar życia. Święta Matko Kingo, przeżywamy własne życie wśród ścierających się ze sobą różnych ideologii, które oferują własne recepty na życie. Niektóre z nich głoszą całkowitą wolność i laicyzację wszystkich dziedzin ludzkiego życia. Tym ufniej prosimy cię, bądź naszym natchnieniem do właściwego przeżywania życia w świetle wyznawanej wiary. Ucz nas umiejętności wiązania naszej codzienności z Bogiem.
Ojcze Nasz…
Módlmy się: Wszechmogący Boże, ty w świętej Kindze ukazałeś nam wzór właściwego przeżywania życia w duchu wiary, spraw, abyśmy całym sercem kochali ciebie i bliźnich naszych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dzień trzeci
Kingo, święta małżonko, polecamy twej opiece małżeństwa i nasze rodziny. Wstawiaj się u Boga za małżonkami, by żyli w miłości i wierności. Niech będą świadomi swej współpracy z Bogiem i odpowiedzialnie korzystają z daru przekazywania życia. Dodawaj odwagi rodzicom, by z Chrystusem rozwiązywali wszystkie trudności i kryzysy życia rodzinnego. Módl się za rozbite małżeństwa i małżonków pozostających w separacji. Niech dzieci zrodzone z miłości i wychowywane w atmosferze miłości będą siłą, radością i bezpieczeństwem rodziców. Święta Kingo, upraszaj u tronu Pana Najwyższego, by rodziny były silne Bogiem dzięki wierze rodziców, silne poprzez wspólną modlitwę, silne miłością i jednością.
Ojcze Nasz…
Módlmy się: Boże, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo w niebie i na ziemi, Ojcze, który jesteś Miłością i Życiem, spraw, aby każda ludzka rodzina na ziemi przez Twego Syna, Jezusa Chrystusa, „narodzonego z Niewiasty” i przez Ducha Świętego stawała się prawdziwym przybytkiem życia i miłości dla coraz to nowych pokoleń. Spraw, aby Twoja łaska kierowała myśli i uczynki małżonków ku dobru ich własnych rodzin i wszystkich rodzin na świecie. Spraw, aby młode pokolenie znajdowało w rodzinach mocne oparcie dla swego człowieczeństwa i jego rozwoju w prawdzie i miłości. Spraw, aby miłość, umacniana łaską sakramentu małżeństwa, okazywała się mocniejsza od wszelkich słabości i kryzysów, nękających nasze rodziny. Spraw wreszcie - błagamy Cię o to za pośrednictwem Świętej Rodziny z Nazaretu - ażeby Kościół wśród wszystkich narodów ziemi mógł owocnie spełniać swoje posłannictwo w rodzinach i przez rodziny. Przez Chrystusa, Pana naszego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem na wieki wieków. Amen
Dzień czwarty
Święta Kingo Twoje uwielbienie Boga zostało naznaczone charyzmatem miłosierdzia. Poprzez Twoją troskę o tych, z którymi się spotykałaś, a zwłaszcza o ubogich, strapionych i cierpiących, ukazywałaś wszystkim oblicze Boga, najlepszego Ojca. Nie przestawałaś czynić dobrze, wierząc, że w okruchach tego dobra ludzie odnajdą Boga i będą budować własne życie na fundamencie wiary.
Ojcze Nasz…
Módlmy się: Boże, nasz Ojcze, prosimy Cię, przenikaj nasze wnętrza słowem Twego życia, byśmy za wzorem Świętej Kingi, naszej sławnej Patronki, modlitwą i dziełami miłosierdzia uwielbiali Ciebie, Najwyższe Dobro. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dzień piąty
Święta Kingo, dzięki wytrwałej modlitwie przeżywałaś obecność Boga pośród codzienności. Na modlitwie ożywianej wiernym słuchaniem i rozważaniem Bożego Słowa, znajdowałaś światło na trudnych drogach Twego życia; a Eucharystia była Twoim pokarmem i siłą. Wypraszaj nam ducha modlitwy i głębokiego doświadczenia jej mocy.
Ojcze Nasz…
Módlmy się: Wszechmogący, wieczny Boże, rozważając wzór modlitwy Twojej pokornej służebnicy, świętej Kingi, prosimy cię, udziel nam daru żarliwej miłości Twego Syna, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Dzień szósty
Święta Kingo - treścią Twojego życia była Ewangelia przeżywana według wzoru jaki pozostawili święty Franciszek i święta Klara. Dar konsekrowanego ubóstwa, czystości i posłuszeństwa opromieniłaś heroiczną miłością Boga i bliźnich, zwłaszcza najbardziej potrzebujących. Ucz nas ofiarnej miłości Boga i Kościoła według wzoru Świętych Pańskich, których w swym życiu naśladowałaś. Ucz nas poświęcenia także według Twojego przykładu.
Ojcze Nasz…
Módlmy się: Boże, bogaty w miłość, którą hojnie obdarowałeś świętą Kingę, spraw, byśmy umieli dzielić się z naszymi braćmi i siostrami chlebem i miłością. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dzień siódmy
Święta Kingo! Ty całkowicie zaakceptowałaś swą nową ojczyznę i starałaś się budować jej przyszłość w oparciu o niewzruszone Boże prawa. Ucz nas sztuki właściwego odczytywania naszych polskich dziejów; ucz nas miłości poświęcenia w służbie Ojczyzny; ucz nas – jako Matka Narodu – radosnego przeżywania narodowej wspólnoty.
Ojcze Nasz…
Módlmy się: Boże, ty kierujesz światem i historią, rządzisz narodami i państwami; Ty także napełniłeś serce świętej Kingi miłością ku matce naszej, umiłowanej Ojczyźnie, spraw, by wszystkie dzieci narodu polskiego, zdążały ku jednej wspólnocie wiary i miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dzień ósmy
Święta Kingo, wypraszaj powołania kapłańskie i zakonne. Ucz nas właściwej oceny życia zakonnego, która jest darem Ducha Świętego danym Kościołowi dla jego dobra. Ucz nas zrozumienia życia klauzurowego Sióstr Klarysek, które jest „znakiem wyłącznego zespolenia Kościoła – Oblubienicy ze swoim Panem, umiłowanym ponad wszystko”. Niech życie wspólnot zakonnych klauzurowych, dzięki modlitwie, ascezie i gorliwej trosce o rozwój życia duchowego, będzie dla wielu znakiem pielgrzymującego do niebieskiej Ojczyzny Kościoła.
Ojcze Nasz…
Módlmy się: Ojcze, spraw, byśmy pociągnięci przykładem życia świętej Kingi, umocnieni jej modlitwą, wytrwale dążyli do świętości. Boże, w tym domu mieszkają służebnice Twoje, Siostry Klaryski. Zgromadziła je tu miłość. Otaczaj ten dom i jego mieszkanki opieką. Oddalaj od tego miejsca wszystkie niebezpieczeństwa i zagrożenia. Niech przebywające tu Siostry służą Ci w miłości, a zachowując wiernie rady ewangeliczne, dają żywe świadectwo świętości Kościoła. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dzień dziewiąty
Wraz ze świętą Kingą wyrażamy naszą miłość do Maryi. Wierzymy, że jest Ona dla nas matką łaskawą, która „przygarnia wszystkich uciekających się do Niej i wysłuchuje wołających wśród doczesnych utrapień. Maryja jest Matką miłosierdzia zawsze zwróconą ku prośbie swoich dzieci, aby uzyskać dla nich przebaczenie i wyjednać odpuszczenie grzechów”(Prefacja). Razem ze świętą Kingą wyznajemy, że Maryja jest „szafarką dobroci, nieustannie błagającą Syna za nami, aby swą łaską ubogacił nasze ubóstwo i umocnił swoją potęgą nasze słabe siły” (Prefacja). Od świętej Kingi pragniemy uczyć się zawierzenia całego naszego życia Maryi.
Ojcze Nasz…
Módlmy się: Wszechmogący Boże, niech nas wspomaga czcigodne wstawiennictwo Dziewicy Maryi, abyśmy bezpieczni pod płaszczem Jej opieki, naśladując świętą Kingę, doszli kiedyś do radości nieba. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Bibliografia
- https://adonai.pl/modlitwy/?id=740
- https://www.parafia.kowale.pl/index.php/o-parafii/sw-kinga/modlitwy-do-sw-kingi
- https://stacja7.pl/modlitwa/litania-sw-kingi/
- https://musicamsacram.pl/spiewnik/pokaz/1825/Jaka-piekna-jestes-Kingo
- https://musicamsacram.pl/spiewnik/pokaz/1097/Ziem-sadeckich-slawna-Pani-Kingo
- https://musicamsacram.pl/spiewnik/pokaz/1825/Jaka-piekna-jestes-Kingo
- O. Norbert Bajorek OFMConv, Modlitewnik, Stary Sącz, 2017
- Liturgia Godzin, III okres zwykły tygodnie I-XVII, Pallottinum 1987