Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu. Był synem Tomasza Papki, kowala i Zofii z domu Tacikowskiej. Ochrzczony został imieniem Jan, które później zmienił. Już jako dziecko bawił się inaczej niż inne dzieci. Sporządzał małe „ołtarzyki”, organizował procesje podobne do kościelnych. Od wczesnej młodości wyróżniał się wielkim nabożeństwem do Opatrzności Bożej, Męki Pańskiej, Najświętszego Sakramentu, Najświętszej Maryi Panny, był też gorącym orędownikiem modlitwy za dusze czyśćcowe. Naukę zaczął w Szkole parafialnej w rodzinnym Podegrodziu, kontynuował ją natomiast w Nowym Sączu. Kształcił się też krótko w Kolegium jezuickim w Jarosławiu, potem udał się do Kolegium jezuitów we Lwowie, gdzie jednak nie został przyjęty. Przez pewien czas był korepetytorem, ale zapadł na ciężką chorobę i cudownie uleczony w 1649 r., wrócił do Podegrodzia. Dalszą naukę podjął kolejno w Kolegium pijarów w Podolińcu i w Kolegium jezuitów we Lwowie; musiał to miasto opuścić z powodu wojny; trafił także do Kolegium jezuitów w Rawie Mazowieckiej.
Po ukończeniu nauki zdecydował się wstąpić do Zakonu pijarów z powodu maryjnego charakteru tego zgromadzenia. W 1656 r. złożył śluby zakonne, a 12 marca 1661 r. przyjął w Brzozowie k. Rzeszowa święcenia kapłańskie z rąk biskupa przemyskiego Stanisława Tarnowskiego. Pracował jako kaznodzieja, Moderator Bractwa Matki Bożej Łaskawej, Prefekt w Kolegium, dwukrotnie był czasowym zastępcą Rektora w Domu Zakonnym w Warszawie. Był też cenionym spowiednikiem. Wiadomo, że spowiadał m.in. Nuncjusza papieskiego w Polsce Antonio Pignatellego, który później został Papieżem Innocentym XII.
Radykalizm życia i nowe zgromadzenie
27 września 1667 r. wyjechał do Rzymu na wezwanie przełożonego generalnego. W 1668 r. został wysłany przez Generała do Nikolsburga (Mikulov, Czechy), a rok później we wrześniu przyjechał do rezydencji pijarów na Kazimierzu w Krakowie. W styczniu 1670 r. został uwięziony, najpierw w Domu Zakonnym w Podolińcu, a później w Prievidzy (Słowacja). Po 3 miesiącach został zwolniony i wrócił na Kazimierz i oddał się pod opiekę biskupa. Zrażony panującą wśród pijarów tendencją do łagodzenia reguły, w 1670 r. poprosił o zwolnienie ze ślubów i przystąpił do zakładania nowego dzieła apostolskiego. 11 grudnia tego roku z rąk Wiceprowincjała M. Krausa otrzymał dyspensę papieską i jednocześnie w obecności tych samych osób dokonał aktu „oblatio” z zamiarem założenia Zakonu Marianów od Niepokalanego Poczęcia NMP.
Od 1671 r. przez dwa lata był kapelanem u Karskich w Luboczy. Tam przyjął biały habit na cześć Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. 30 września 1673 r. za radą o. Franciszka Wilgi, kameduły, i za zgodą biskupa Stefana Wierzbowskiego, o. Papczyński przybył do Puszczy Korabiewskiej (zwanej potem Maryjańską, obecnie - Mariańską), gdzie został przełożonym wspólnoty pustelników. Biskup Jacek Święcicki, archidiakon i oficjał warszawski, podczas wizytacji 24 października 1673 r. zatwierdził dekretem pierwszy Klasztor Zakonu Marianów. Ten moment uważa się za początek historii Zgromadzenia Księży Marianów. W 1677 r. fundacja instytutu Księży Eremitów Marianów w Puszczy Korabiewskiej została zaaprobowana przez Sejm Rzeczypospolitej. W tym samym roku biskup poznański Stefan Wierzbowski zaprosił Marianów do tworzonej właśnie Nowej Jerozolimy (obecnie Góra Kalwaria). Stanisław Papczyński wraz ze swoją wspólnotą roztoczył tam opiekę duszpasterską nad pielgrzymami.
W czerwcu 1684 r. Założyciel zwołał w Puszczy Korabiewskiej pierwszą Kapitułę Generalną, a sześć lat później pojechał do Rzymu, by uzyskać aprobatę papieską dla mariańskiego instytutu. Jednak choroba pokrzyżowała jego plany i musiał wrócić, nie osiągnąwszy celu. Jesienią 1698 r. wysłał do Rzymu w tej samej sprawie o. Joachima Kozłowskiego. 21 września 1699 r. Zakon Marianów uzyskał aprobatę od Stolicy Apostolskiej; po przyjęciu „Reguły Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny” i agregacji do zakonu Braci Mniejszych Zakon Marianów stał się zakonem o ślubach uroczystych. 15 października tego roku powstała trzecia fundacja w Goźlinie.
6 czerwca 1701 r. o. Stanisław Papczyński złożył w Warszawie uroczyste śluby na ręce Nuncjusza Apostolskiego Franciszka Pignatellego (w Polsce w latach 1700-1703). Miesiąc później przyjął profesję zakonną swoich współbraci. Przez ostatnie lata założyciel marianów stopniowo zapadał na zdrowiu i 17 września 1701 r. umarł w Górze Kalwarii, gdzie też w kościele Wieczerzy Pańskiej został pochowany. Do dziś jego doczesne szczątki doznają czci w tym maleńkim kościele na Mariankach w Górze Kalwarii.
Beatyfikacji o. Stanisława dokonał 16 września 2007 r. w Licheniu kard. Tarcisio Bertone, legat papieski. Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 18 maja - w dniu urodzin.
Nowenna do św. Stanisława Papczyńskiego
Wprowadzenie przez kapłana
W … dniu nowenny przychodzimy do Ciebie, święty Ojcze Stanisławie, aby razem z Tobą dziękować Bożemu Miłosierdziu za wiele darów, które otrzymujemy dzięki Twojemu wstawiennictwu. Dziękujemy Tobie za opiekę nad nami, naszymi rodzinami i wszystkimi osobami i sprawami, które Tobie powierzyliśmy. Dziękujemy, za świadectwo Twojego życia, które pobudza nas do składania ufności w Bożą Opatrzność w każdej sytuacji naszego życia.
Pragniemy dzisiaj po raz kolejny powierzać Twojej opiece, samych siebie,
naszych bliskich i wszystkie trudne sprawy, wobec których czujemy się bezradni.
W Twoje dłonie składamy każdą intencję, która została zgłoszona do tej nowenny.
Prosimy, abyś Ty je wszystkie zaniósł przed Oblicze Miłosiernego Boga.
Wierzymy, że ze względu na Twoje święte życie, i Twoją mocną wiarę,
ze względu na Twoją miłość do Pana Boga i Niepokalanego Poczęcia Maryi,
Bóg przyjdzie z pomocą tym, którzy przyzywają Twojego orędownictwa.
Modlitwa o codzienną opiekę
do św. Stanisława Papczyńskiego:
Po każdym wezwaniu wołajmy: Módl się za nami…
- Święty Ojcze Stanisławie.
- Módl się za nami…
- Opiekuj się mną i moją rodziną.
- Módl się za nami…
- Oddalaj od nas wszelkie zło.
- Módl się za nami…
- Ucz nas kochać i przebaczać sobie.
- Módl się za nami…
- Prosimy Cię o pokój serca i radość życia.
- Módl się za nami…
- Wypraszaj nam dary Ducha Świętego.
- Módl się za nami…
- Obyśmy we wszystkim pełnili wolę Boga.
- Módl się za nami…
- Ucz nas pokonywać trudności i ufać Bogu w każdej sytuacji.
- Módl się za nami…
- Wypraszaj nam uzdrowienie naszych dusz i ciał.
- Módl się za nami…
- Prowadź nas pewną drogą do nieba.
- Módl się za nami…
Modlitwa Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława:
Święty Ojcze Stanisławie, łaskawy Orędowniku u Boga,
Obrońco uciśnionych i Patronie zagrożonego życia,
zawsze gorliwie służyłeś Jezusowi i Jego Niepokalanej Matce
dla ratowania dusz nieśmiertelnych i litowałeś się nad wszelką nędzą.
Ufny w Twoje wstawiennictwo uciekam się do Ciebie i proszę,
abyś nie odmawiał mi swej pomocy.
Wyjednaj mi u Boga łaskę, o którą Cię proszę….
I pomóż mi pełnić w całym moim życiu wolę Ojca Niebieskiego. Amen
Wszyscy: Ojcze nasz… Zdrowaś Maryi… Chwała Ojcu...
Kapłan intonuje pieśń:
Święty Stanisławie Patronie nasz, Święty Stanisławie Patronie nasz,
módl się, módl się, módl się za nami (3x)
DZIEŃ PIERWSZY
Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny (Łk 1, 48)
Panie Boże Wszechmogący, przez wzgląd na Sługę Twego św. Stanisława, który z takim zapałem podjął w założonym przez siebie zakonie dzieło szerzenia czci Niepokalanego Poczęcia Matki Twego Syna, udziel nam tej łaski, byśmy mogli nieustannie Cię wielbić za wielkie rzeczy, które uczyniłeś swoim świętym i pozwól nam wieść życie w stanie przyjaźni
z Tobą i nieskalanej czystości.
z Tobą i nieskalanej czystości.
+: Modlitwa o szczególną łaskę
+: Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
+: Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
DZIEŃ DRUGI
Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie (Łk 1, 50)
Boże, sędzio sprawiedliwy, przez wzgląd na Sługę Twego św. Stanisława, który wielkodusznie i na wszelki sposób śpieszył z pomocą zmarłym cierpiącym w czyśćcu, spraw, byśmy naśladowali go gorliwie w tym wzniosłym dziele miłosierdzia, zwłaszcza wobec zmarłych nam najbliższych oraz tych, którzy najbardziej potrzebują naszej duchowej pomocy.
+ Modlitwa o szczególną łaskę
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
DZIEŃ TRZECI
Okazał moc swego ramienia, rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich (Łk 1, 51)
O Jezu, nasz Zbawicielu i Mistrzu, przez wzgląd na Sługę Twego św. Stanisława, który korzystał z każdej okazji, by głosić słowo Boże i nieść pomoc duchową pozbawionym opieki duszpasterskiej, udziel nam tej łaski, byśmy pociągali innych ku Bogu słowem i przykładem własnego dążenia do świętości.
+ Modlitwa o szczególną łaskę
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
DZIEŃ CZWARTY
Strącił władców z tronu a wywyższył pokornych (Łk 1, 52)
Duchu Święty Boże, przez wzgląd na Sługę Twego św. Stanisława, który całe życie stał mocno na straży wiary katolickiej i okazał gotowość wyznania jej śmiercią męczeńską, udziel nam tej łaski, byśmy coraz bardziej wzrastali w wierze i wyznawali ją odważnie w każdej okoliczności życia.
+ Modlitwa o szczególną łaskę
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
DZIEŃ PIĄTY
Głodnych nasycił dobrami a bogatych z niczym odprawił (Łk 1, 53)
Boże Ojcze, przez wzgląd na Sługę Twego św. Stanisława, który ufając w pomoc Twej Opatrzności, mimo wielu przeszkód, z Twego natchnienia założył i utwierdził Zgromadzenie Niepokalanego Poczęcia Błogosławionej Dziewicy Maryi, udziel nam tej łaski, byśmy odznaczali się niezachwianą ufnością w Twą wszechmoc, dobroć i wierność, zwłaszcza, gdy prowadzisz nas ciernistą drogą ku wspaniałym obietnicom swej miłości.
+ Modlitwa o szczególną łaskę
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
DZIEŃ SZÓSTY
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5, 7)
Boże, Ojcze miłosierdzia, przez wzgląd na Sługę Twego św. Stanisława, którego miłość ku Tobie wyrażała się najwymowniej w codziennej i ofiarnej praktyce uczynków miłosierdzia, udziel nam tej łaski, byśmy mogli go zawsze i wielkodusznie naśladować w czynnej miłości bliźniego.
+ Modlitwa o szczególną łaskę
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
DZIEŃ SIÓDMY
Kto was słucha, Mnie słucha (Łk 10, 16)
Panie, który jesteś Bogiem wiernym, przez wzgląd na Sługę Twego św. Stanisława, który swoje życie i dzieła kształtował zawsze w synowskiej uległości wobec Następcy św. Piotra, udziel nam tej łaski, byśmy dochowali wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, przez doskonale posłuszeństwo Kościołowi.
+ Modlitwa o szczególną łaskę
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
DZIEŃ ÓSMY
Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie (Mt 5, 2)
Panie, który nas kochasz, przez wzgląd na Sługę Twego św. Stanisława, który podjął dobrowolnie życie surowe i umartwione w najwyższym ubóstwie, by móc oddać się Tobie całym sercem i duszą, udziel nam tej łaski, byśmy opierali się mężnie chciwości pieniądza
i grzesznym upodobaniom, podążając ku wolności ducha w Twojej prawdzie i miłości.
i grzesznym upodobaniom, podążając ku wolności ducha w Twojej prawdzie i miłości.
+ Modlitwa o szczególną łaskę
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
DZIEŃ DZIEWIĄTY
Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się (Mt 14, 27)
Boże, od którego wszystko bierze swój początek i ku któremu wszystko zmierza, przez wzgląd na Sługę Twego św. Stanisława, który przykładem swego życia dał nam wzór całkowitego zawierzenia Twej świętej Opatrzności, udziel nam tej łaski, byśmy ufnie złożyli w Twe miłosierne dłonie naszą przeszłość i przyszłość, całe nasze życie, pozwalając Ci prowadzić się ewangeliczną drogą do Twojego domu w niebie.
+ Modlitwa o szczególną łaskę
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
+ Modlitwa za wstawiennictwem św. o. Stanisława
Litania do świętego Stanisława od Jezusa i Maryi Papczyńskiego
Modlitwy
Konspekty
Pieśni
Bibliografia